reklama

Prečo je Taiwan iný

Každá krajina má niečo jedinečné alebo to, čo sa inde dá vidieť len ojedinele. Ak vôbec.Taiwan nie je výnimkou. Na tomto ostrove som už viac než štyri roky a za tento čas som mal možnosť zažiť a vidieť mnoho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Niektoré veci som nechápal dlho a iné ma príjemne prekvapili.
Určite je na Taiwane omnoho viac zvláštností, no mne napadli tieto, ktoré opisujem v článku. Ak poznáš nejaké aj ty, tak sem s nimi. Kým tak urobíš, tak si pozri aspoň tieto moje.

Ak radšej počúvaš ako čítaš, tak som nahral celý článok do záznamu. Klikni tu a kľudne si zvyšok textu vypočuj

1/Smetiari
Domáci obyvatelia sa musia o svoj odpad postarať sami. Preto nie sú na uliciach odpadkové koše a všetko si musím vziať so sebou domov. Pravidelne, každý deň chodí po uliciach smetiarske auto v presný čas. Aby som vedel, že už ide, tak ho prezradí melódia, ktorú stále hrá. Vtedy všetci idú pred svoje obydlia, odhodia smeti do auta je vybavené

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2/Balené letáky
Aby sa reklamné brožúry dostali v čo najlepšom stave tam, kam ich treba (mnohokrát aj netreba), tak sa letáky balia do fólie. Aby sa nezašpinili.

3/Fólie
Pri obaloch ešte zostanem. Poznáš to. Kúpiš nový televízor, chladničku alebo akúkoľvek inú elektroniku. Neviem ako ty, ale ja ako prvé stiahnem tú ochrannú fóliu. A Taiwan? Nie, nie. Tí ju tam nechajú, až kým nesplesni. A potom? Kúpia novú fóliu a nalepia ju tam znovu.

4/Jedlo
Toto je kapitola sama o sebe, ale nedá mi nespomenúť smradľavé tofu, ktoré smrdí ako keby roztrhlo niekde v okolí tchora. Chutí to však dobre. Storočné vajce, ktoré vyzerá ako sopeľ zombíka. Taiwan ci sú však posadnutí rôznymi príchuťami. Napríklad čipsy s príchuťou vifonu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5/Začiatok dňa v práci
V mnohých firmách sa pred začatím práce stretnú kolegovia s nadriadeným. Ten im povie aký je plán práce a keď skončí tak sa vzájomne poklonia. Počas toho sú všetci nastúpení v zástupe ako deti na telesnej výchove.

6/Oslovenie detí u lekára
V čakárni u lekára sa pacienti oslovujú tak ako aj u nás (pán/pani), ale ako sa oslovia deti? Pred menom sa vždy povie „malý kamarát“.

7/Posielanie peňazí do neba
Jeden z náboženských rituálov je pálenie žltých papierov. To sú peniaze pre neboštíkov. Majú aj rôzne nominálne hodnoty. Pália sa však aj papierové repliky rôznych predmetov, ako napríklad ajfón, bavorák alebo celý dom. Tak sa posiela do neba to, čo zosnulému chýba. Ako zistiť čo im chýba? To čo sa sníva nám žijúcim.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8/Biela pokožka
Ženy sú mnohokrát posadnuté bielou pokožkou a preto sa vyhýbajú priamemu slnečného kontaktu alebo nakupujú rôznu bieliacu kozmetiku.

9/Paličky na jedlo
Nesmú sa zapichovať do jedla (napríklad do ryže). Tak sa zapichujú dymiace tyčinky pre mŕtvych.

10/Seven Eleven
Okrem tohto reťazca sú na Taiwane aj viaceré ďalšie. Preto sú tieto populárne obchodíky takmer na každom rohu. Okrem jedla sa tu dá vybaviť takmer všetko. Platiť šeky, prijímať a odosielať poštu, dobiť kredit… Okrem sobášneho a úmrtného listu zrejme naozaj všetko.

Náboženstvo má v krajine hlboké korene
Náboženstvo má v krajine hlboké korene (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)

11/Dáždniky
Používajú sa aj keď neprší. Je to ideálne tienidlo počas horúcich slnečných dní. Dáždnik sa však nemá použiť ako dar. To prináša nešťastie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

12/Čína mimo Číny
Oficiálny názov pre Taiwan je Republic of China. Je to iná Čína ako tá, ktorú všetci poznáme (kontinentálna). Tá veľká Čína má oficiálny názov Peoples Republic of China. Mnoho ľudí teda nevie, že na svete sú dve Číny a jedna z nich je na ostrove Taiwan.

13/Tradičná mandarinčina
Taiwan je jedna z posledných krajín (ak nie aj posledná), kde sa stále používa pôvodná, tradičná čínština (mandarinčina) Napríklad v kontinentálnej Číne sa používa zjednodušená čínština. V tomto prípade mám na mysli tradičné znaky.

14/Číslo 4
Znamená nešťastie. Preto sa mnohokrát vynecháva. Napríklad v budove, kde bývam je tretie poschodie a za ním nasleduje piate. Štvrté tam proste nie je. Preskočili ho. Takto to funguje aj vo výťahoch alebo kdekoľvek, kde sa to dá „oklamať“.

15/Najväčšie čínske múzeum
Nie je v pevninskej Číne, ale tu. Taiwan. Najvzácnejšie artefakty sa tu dostali tak, že ich priviezol porazený rival Čiankajšek, keď utekal pred vraždením komunistov po tom, ako prehral s Maocetungom.

Nenechaj si újsť ani príspevky z môjho Instagramu. Okrem čerstvých informácií v podobe krátkych videí, fotografií alebo textov, sa tak dozvieš aj zaujímavé tipy, z aktualnej lokality.

16/Zemetrasenia
Taiwan je radený medzi krajiny s najväčším počtom zemetrasení na svete. Našťastie nie všetky je možné aj cítiť. Priemerne je ich denne zhruba päťdesiat (zdroj).

17/Karaoke
Najväčšou zábavou pre Taiwancov je práve spievanie. V každom meste a dedine je mnoho podnikov, kde sa dá prenajať malá miestnosť a tam sa domáci zabávajú pri jedle a pití. Je jedno či to je cez deň alebo v noci, spievať sa musí kedykoľvek. Aj preto má mnoho domácností kvalitnú repro sústavu a mikrofón.

18/Neslušné povedať nie
Domáci neradi hovoria nie. Je jedno o čo ide, no oni veria, že je vždy lepšie odpovedať „možno“ alebo sa hocijako vykrúcať, namiesto toho aby priamo povedali „nie“. To môže byť niekedy dosť mätúce.

19/Čakanie vo frontách
Ak je niekde fronta, tak to znamená, že tam je niečo dobré. Preto tam budú ľudia ochotne stáť aj niekoľko hodín. Tak sa stala populárnou poštová schránka. Po jednom z tajfúnov, ju vykrútilo takmer o 90 stupňov. Ľudia sa s ňou chceli vyfotiť, a preto sa pri nej tvorili dlhodobo veľké zástupy nadšencov.

20/Svadby na cestách a parkoviskách
Nie je nič neobvyklé ak sa na mestskej dvojprúdovke jedna polovica proste obmedzí. Tam sa postaví niečo ako veľký stan a v ňom sa urobí svadobná hostina. To isté sa robí aj na parkoviskách, pred supermarketmi.

Číslo 8 je považované za šťastné (Osem oblúkov mosta)
Číslo 8 je považované za šťastné (Osem oblúkov mosta) (zdroj: photoandtraveling.com / Aleš Tvrdý)

21/90% populácie má problém
V tomto prípade to je problém s krátkozrakosťou. Je teda veľmi výnimočné vidieť nejakého Taiwanca, ktorý nemá ani okuliare ani kontaktné šošovky.

22/Najväčšia tepelná elektráreň na svete
Nachádza sa v strede ostrova a mnohí ju nazývajú ako „hanba životného prostredia“. Za jeden rok sa tu vyprodukuje toľko CO² ako za jeden rok v celom Švajčiarsku.

23/Skrývanie sa pred dažďom
Taiwanci majú neuveriteľnú paniku z dažďa. Okrem toho, že veria v to, že ak zmoknú, tak budú plešatí (to je spojené so znečistením ovzdušia), tak dažďu pripisujú aj mnoho ďalších negatívnych vlastností.

24/Vzťah k cudzincom
Taiwanci sú niekedy priam posadnutí cudzincami. Dokonca to niekedy vyzerá tak, že tu je diskriminácia voči domácim obyvateľom. Sám som to mnohokrát zažil a domáci sa ku mne chovali tak úžasne, ako keby som bol Paľo Habera, keď bol „vo švungu“.

25/Lotéria
Na ostrove je pravidelne bločková lotéria. Každé dva mesiace sa žrebuje a hlavná výhra je niekoľko miliónov taiwanských dolárov. Pravidelne preto zbieram účtenky a kontrolujem. Každý rok som vyhral niekoľkokrát.

26/Oddych
Je známe, že tento národ je veľmi pracovitý. Preto je celkom normálne vidieť cez deň spať ľudí, s čelom na stole, napríklad v 7 eleven. Nie sú to bezdomovci, ale zamestnanci od jednoduchých pozícií až po tých v oblekoch.

27/Školy bez školníka
Deti na základných a stredných školách akosi zodpovedajú za poriadok v škole a jej blízkom okolí. Preto každé ráno, pred vyučovaním napríklad spoločne zametajú, cez obed nosia jedlo z kuchyne a pomáhajú zamestnancom.

28/Zábavné anglické mená
Aby sme si pamätali mená ľudí, tak si Taiwanci vymýšľajú rôzne anglické. Mnohokrát však ide o celkom zaujímavé pokusy. Spoznal som tak napríklad nositeľov mien ako King, Coffee, Circle, Jinglebell, Lion… Stáva sa aj to, že niekoho svoje meno omrzí a zmení si ho. Pravidelne.

29/Šoféri autobusov
Počas nastupovania povedia každému cestujúcemu ďakujem a pozdravia ho. Každému jednému!

30/Kedy sa nemôže oslavovať
Sedem mesiacov po lunárnom novom roku, je sviatok „hladného ducha“. Vtedy by sa nemalo cestovať, robiť oslavy, robiť dôležité rozhodnutia, ženiť sa, kúpať sa v oceáne… Je to sviatok, kedy sa otvoria brány do pekla.

31/Kde sa skrývali piráti
Bol to jeden z taiwanských ostrovov (Penghu). Odtiaľto robili pravidelné výjazdy a atakovali pevninskú Čínu. Dnes je tento ostrov obľúbenou letnou destináciou.

32/Krátke postele
Keďže sú väčšinou Taiwanci nižší, tak som ešte nenašiel posteľ, z ktorej by mi netrčali nohy

Ak si niektoré zo spomínaných bodov poznal už skôr, tak mi daj vedieť, ktoré to boli. Ak ťa Taiwan zaujal, tak si pozri ďalšie informácie tu (klik).
Prajem príjemné dni a veľa pohody!

Aleš

Aleš Tvrdý

Aleš Tvrdý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  109
  •  | 
  • Páči sa:  288x

Už je to niekoľko rokov dozadu, čo som pochopil, že cestovanie ma robí šťastným. Ba dokonca, je to moja vášeň a tá najlepšia škola životom. Neodmysliteľnou súčasťou mojich ciest je aj fotoaparát a práve prostredníctvom svojich záberov sa snažím každému ukázať, že cestovanie je dostupné pre každého. Preto som pred pár rokmi založil cestovateľský blog photoandtraveling.com kde sa snažím podeliť o svoje zážitky a skúsenosti z ciest. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu